دیگر محدود بودن به یک زبان برنامه نویسی منطقی نمی باشد مخصوصا اینکه شما بخواهید در یک زبان قدیمی همیشه بمانید و تمام کار های خودتان را با آن برنامه ریزی نمایید. لازم به ذکر هست با تغییرات روز افزون در صنعت کامپیوتر و همینطور نیاز های حس شده مکانی مناسب برای رونمایی از زبان های مدرن و قدرتمند ایجاد گردیده است. از جمله زبان های پرطرفدار و جوان زبان برنامه نویسی الکسیر elixir می باشد.

این زبان٬ کامپایلری می باشد و همینطور دارای پارادایم های فکری بسیار جدید و قابل اعتماد است. ترانگل بعد از چند تجربه موفق با این زبان تصمیم گرفته است در حد توانایی خودش این آموزش را برای کاربران در چندین فصل و بخش های مختلف ایجاد کرده و به صورت رایگان به اشتراک بگذارد. کارایی این زبان در مدیریت کردن درخواست های بالا و همینطور انعطاف پذیری مناسب بسیار شگفت انگیر می باشد و با ساختار کدنویسی مناسب خودش بسیار برنامه نویس و توسعه دهنده را جذب خود می نمایید.


 

باید به این نکته توجه کرد این زبان در کشور های زیادی از جمله کشور خودمان نیز به مرور زمان در حال پیاده سازی می باشد به صورت مثال در همین تاریخ ارسال محتوا خیلی از شکرت های بزرگ ایرانی از آن در حال استفاده یا در حال پیاده سازی می باشند که در ادامه به برخی هاشون اشاره خواهیم کرد.

آموزش الکسیر

 

ترجمه توضیحات در سایت الکسیر در مورد این زبان به شرح زیر می باشد:


الکسیر یک زبان پویا و کاربردی است که برای ساخت برنامه های قابل برنامه ریزی و قابل نگهداری طراحی شده است.
الکسیر موتور ارلنگ را به کار می گیرد که شناخته شده برای سیستم های با سرعت پایین، توزیع و تحمل خطا است، در حالی که با موفقیت در توسعه وب و دامنه های نرم افزاری نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

به عنوان مثال اگر بخواهیم در مورد Scalability یا مقیاس پذیری زبان الکسیر صحبت کنیم می توانیم به این نکته اشاره کنیم که تمامی پروسز ها یا فرایند های الکسیر در رشته های سبک اجرا شده و برای اشتراک اطلاعات از پیام ها استفاده می کنند.

نمونه کدی که در این زمینه می توان به آن اشاره کرد کدی می باشد که در صفحه اصلی وب سایت الکسیر قرار داده شده است که به شرح زیر می باشد.

 

 

current_process = self()

# Spawn an Elixir process (not an operating system one!)

spawn_link(fn ->

  send current_process, {:msg, "hello world"}

end)

# Block until the message is received

receive do

  {:msg, contents} -> IO.puts contents

end

 

با توجه به ماهیت و ساختار سبک آن غیر معمول نمی باشد که 100 یا هزاران پروسز در آن اجرا گردد. و همینطور فرایند هایی که مستقل هستند می توانند با هم ارتباط داشته باشند این همین موضوع به برنامه نویسان اجازه می دهد کار را در گروه های مختلف با هم هماهنگ کنند.


تحمل خطا در الکسیر


شما به عنوان برنامه نویس به این نکته واقف هستید که در بهترین شرایط یک نرم افزار٬ باز هم شما ممکن هست به خطا هدایت شوید حتی تمامی منابع و فایل ها و هرچیزی که مدنظرتان هست در حساب پیش تعیین شده خودتان باشد. به همین منظور الکسیر ناظرانی را برای این کار ایجاد می کند البته با دستور برنامه نویس که می توانید بخش های درخواستی شما را ریست کند یا فعال سازی ها با استراتژی های مختلف که در بحث سوپروایز و OTP به آن اشاره خواهیم کرد.

همانطور که در بالا نیز به آن اشاره شده است الکسیر یک زبان کامپایلری و همینطور از نوع یا سبک Functional programming می باشد.
برنامه نویسی Functional یک سبک برنامه نویسی می باشد که به توسعه دهندگان اجازه می دهد تا کد های کوتاه و سریع و قابل نگهداری بنویسند. برای اطلاعات بیشتر در این مورد نیاز می باشد که شما منابع مناسبی را مطالعه فرمایید که عمیق شدن در این موضوع بسیار زمان بر و همینطور به دانش زیادی دارد ولی اگر تازه وارد هستید همین مقدار کافیست و در ویدیو ها های آموزشی اشتراک گذاشته شده بیشتر در مورد آن صحبت کردیم.

%User{name: name, age: age} = User.get("John Doe")name #=> "John Doe"

 

و اگر همین مورد بالا با guard (در آموزش به آن اشاره خواهیم کرد) تلفیق گردد به ما این اجازه ای را می دهد تا برای شرایط مختلف کدنویسی کنیم که این بسیار زیبا و کاربری می باشد.

def drive(%User{age: age}) when age >= 16 do  # Code that drives a car

end

drive(User.get("John Doe"))#=> Fails if the user is under 16

 

همانطور که از قطعه کد بالا متوجه شده اید الکسیر بسیار روی این بخش ها یعنی متکی شدن و اطمینان حاصل کردن از اعمال محدودیت بر روی برنامه مانور می دهد و همین موضوع خیال برنامه نویس را نسبت به برنامه نوشته شده راحت می کند.

زیبایی این زبان برنامه نویسی محدود به موارد بالا نمی باشد. به عنوان مثال بخش هایی مثل ساخت یک ساختار اختصاصی برای خودتان یا DSLs و همینطور ابزار های کاربری که با نام mix برای شما آماده سازی گردیده است. لازم به ذکر است الکسیر محیطی مناسب در ترمینال برای شما فراهم می کند تا کد های خودتان را بهتر فراخوانی و همینطور مشکل یابی کنید.

به یاد داشته باشید با ابزار ها و همینطور ماژول های کاربردی الکسیر می توانید نرم افزار های بسیار مناسب و استیت فولی را بسازید که بسیار ایزوله و همینطور قابل اعتماد می باشند. این نرم افزار ها می توانند وب سرویس و یا یک اسکریپت خودکار باشد.


 

نحوه ارائه آموزش ویدیویی الکسیر

در این آموزش سعی شده است که از موارد پایه شروع گردد و با اتمام چندین پروژه ساده تا سطح متوسط رو به بالا پایان یابد. ولی آموزش تا به همین مقدار باقی نخواهد ماند . بعد از اتمام آموزش که به مرور انجام می گردد آموزش کتابخانه ها و پلاگین های مربوطه یا تغییرات جدید مورد بحث قرار می گیرد. به همین منظور شما اگر کمی به زبان های دیگر برنامه نویسی آشنا باشید یادگیری شما بسیار آسان تر خواهد بود.

توجه: به زودی بخش داکیومنت آموزش الکسیر نیز در وب سایت ترانگل اضافه می گردد
توجه: این آموزش ها در حقیقت آزمون و خطا و یادهی حل مشکل است تا کلی گویی و همینطور بحث هایی که ممکن است در آینده استفاده شود
توجه: تا آنجایی که امکان دارد سعی می گرد بحث ها در یک پروژه مطرح گردد تا شما درک مناسبی از کدنویسی با این زبان پیدا کنید.
توجه: برای دستیابی به آموزش می توانید به لینک پروژه آموزشی الکسیر بروید و هر فصل را می توانید در بخش رلیز ها دریافت کنید . در آن بخش ورژن بندی مناسب انجام گرفته شده است.
توجه: برخی از مطالب این آموزش از کتاب ها و همینطور ویدیو های مناسب در بازار گرفته شده است.
توجه: لطفا برای اشتراک گذاری این آموزش ها فقط لینک همین مطلب را به دیگران ارسال کنید و گروه برنامه نویسی ترانگل از اشتراک ویدیو ها در دیگر کانال ها و سایت ها و همینطور شبکه های اجتماعی راضی نمی باشد.

به صورت کلی در آموزش های الکسیر ما به سمت یادگیری موارد اولیه کدنویسی در این زبان ارتباط با وب سرویس خارجی و همینطور شبهه پروژه های ساده مثل ساخت دفترچه تلفن و ... می رویم . و بعد از این آموزش به سمت ارائه جدید در فریم ورک فونیکس برای همین زبان خواهیم رفت.

توجه: بر اساس روند پیشرفت آموزش و همینطور دوستانی که از این آموزش استفاده می کنند و پیدا کردن فردی مناسب حتما آموزش کانفیگ سرور برای الکسیر نیز برای شما عزیزان ارائه خواهد شد. به همین منظور نگران دپلوی نرم افزار خودتان در بستر وب نباشید.


 

سیستم هدف در استفاده از الکسیر:

و اما سیستم هدف این آموزش ها. در زمانی که ما شروع به یادگیری این زبان کردیم که شاید تا به الان فقط 30 درصد آن را یادگرفته ایم٬ هدفمان ساخت وب سرویس های بسیار انعطاف پذیر با حداقل کدنویسی و توسعه سریع برای طراحی وب سایتساخت وب سرویس برای اپلیکیشن های موبایل بود که این آموزش نیز از همین مسیر برای شما راهی مناسب یادگیری و پیاده سازی را اجرا می کند و تقدیم شما عزیزان می نماید. شما هم در این آموزش می توانید شرکت کنید. فقط کافیست با وب سایت ترانگل در ارتباط باشید. در همین مطلب با ذکر نام شما قرار خواهد گرفت.

 


 

الکسیر در چه سایت های ایرانی اجرا شده است:

واقعیت امر این است که اطلاعات دقیقی از شرکت ها مبنی بر استفاده تکنولوژی ها جایی منتشر نمی گردد ولی بر اساس مطالبی که توسعه دهندگان ایرانی در شبکه های اجتماعی منتشر نمودند به صورت کلی به دو سایت می شود اشاره کرد یکی اسنپ و دیگری نیز وب سایت بازار می باشد که هر دو از مشتریان زیادی در روز برخوردارند و بسیار نیز در داخل پرطرفدار می باشند. و همینطور وب سایت خود ترانگل نیز با elixir درست گردیده است و همینطور به زودی با آخرین نسخه الکسیر و فونیکس بازنویسی می گردد.

به زودی این امکان برای شما فراهم می گردد تا خودتان بتوانید به سادگی یک نرم افزار کامل ریل تایمو کاربردی را با این زبان ایجاد کنید و باید این نکته را فراموش نکنید که این آموزش فقط می تواند به مقدمات بپردازد و اصل پروژه های طولانی مدت شما به وسیله خودتان انجام می گیرد ولی به همه چیز به چشم ساده نگاه کنید تا برای شما گیج کننده نباشد .

شما می توانید در بالای همین مطلب آخرین بخش های این آموزش یا دریافت کنید . این آموزش در یوتیوب ترانگل اشتراک گذاری گردیده است و در جای دیگری قرار نخواهد گرفت. و همینطور ما بخشی را به عنوان مستندات برای شما عزیزان آماده کردیم که به مرور به روز رسانی می گردد.


 

مسئولیت عمومی در نشر آموزش ها مربوط به برنامه نویسی و سئو:


از نظر شخصی ترانگل٬ نشر دانش باعث پیشرفت بازار رقابتی خواهد شد و همین موضوع می تواند برنامه نویسان زیادی را درگیر این بازار کرده و بعد از مدتی کسب درامد برای همه این عزیزان !! به همین منظور ترانگل سعی می کند همیشه در حد سواد خودش این مورد را پیگیری نماید. برای مثال شما می توانید برخی از محصولات آموزشی رایگان ما را در لینک های زیر بیابید.
1. آموزش طراحی قالب جوملا 3 و جوملا 4 با فریم ورک gantry
2. آموزش سریع html و css و bootstrap
3. آموزش جامع بازاریابی محتوا ( content marketing ) نه فصل آموزش از moz.com
4. تحلیل سیستمی ( کامپوننت آزمون و مسابقه جوملا )
5. آموزش جامع سئو و بازاریابی محتوا وب سایت و اپلیکیشن ( ویدیو - مقاله )
6. آموزش ویدیویی چطور یک سایت فروشگاه آنلاین بسازیم ؟
7. دانلود آموزش جوملا 3 به صورت ویدیویی کاملا رایگان

 

پیشنهاد:

حتی اگر نیاز نبینید که زبان جدیدی را یاد بگیرید برای انجام پروژه های خودتان !! حتی برای تفریح هم شده یک زبان را یادگرفته و این موضوع باعث این می گردد شما با پارادایم های زیادی آشنا بشوید و بعد از آن پیشرفت زیادی را در کدنویسی خودتان حتی در زبان اصلی خودتان می بنید. و مشکلاتی که در زیان دیگر حل شده یا سرعت توسعه آن باعث می گردد شما بعد از مدتی همین راه حل ها را در زبان فعلی خودتان به کار می گیرید.

با تشکر
گروه ترانگل


مطالب ویژه ترانگل

کامپوننت آسان پرداخت جوملا محصول رایگان

دسته بندی جوملا

کامپوننت آسان پرداخت جوملا

کامپوننت آسان پرداخت جوملا به صورت کد باز و سازگاری کامل برای جوملا 3 بهینه سازی شده برای انتقال به جوملا 4 دارای درگاه های پرداخت زرین پال و بانک های عضو شتاب
شهریار توکلی طراحی سایت و برنامه نویسی اپلیکیشن موبایل شهریار توکلی
آموزش زبان برنامه نویسی الکسیر (elixir) محصول رایگان

دسته بندی برنامه نویسی

آموزش زبان برنامه نویسی الکسیر (elixir)

آموزش رایگان زبان برنامه نویسی الکسیر به صورت ویدیویی و پروژه محور دارای پشتیبانی کامل در انجمن وب سایت ترانگل و همینطور اشتراک نمونه پروژه های انجام شده
شهریار توکلی طراحی سایت و برنامه نویسی اپلیکیشن موبایل شهریار توکلی
آموزش طراحی قالب جوملا 4 و جوملا 3 محصول رایگان

دسته بندی جوملا

آموزش طراحی قالب جوملا 4 و جوملا 3

در این آموزش به وسیله فریم ورک های قدرتمند طراحی قالب جوملا این امکان را دارید قالب های اختصاصی و ریسپانسیو برای جوملا ایجاد کنید.
شهریار توکلی طراحی سایت و برنامه نویسی اپلیکیشن موبایل شهریار توکلی