دسته بندی سئو و بهینه سازی | - 18 آبان 1397

موتورهای جستجو چطور کار می کنند ؟

شهریار توکلی طراحی سایت و برنامه نویسی اپلیکیشن موبایل
شهریار توکلی

وقتی شما وارد یک دنیای بزرگی به نام تجارت الکترونیک می شوید اولین مبحثی که شما با آن برخورد می کنید این هست که چطور دیده شوید یا بهتر بگوییم همان سئو می باشد. راه حل های زیادی هم برای دیده شدن وجود دارد ولی در هسته تمام این راه ها یک چیز هست آن هم داده ها .

جستجوگر ها نیز برای کاربران خودشان باید بهترین نتایج را نمایش بدهند پس شما یک ایستگاه مترویی را در نظر بگیرید که هر لحظه برای مقصدی به نام جستجوگر در حال ارسال انواع داده ها می باشد مثل تصاویر متن ها ویدیو و …. ولی باید در همین جایگاه باز هم یک تذکر بدهم که داده ها به اندازه کافی تمام مراحل دیده شدن یا نمایش گذاشتن را پشتیبانی نمی دهند . مثل این می ماند که این داده ها نتوانند مسیر خودشان را پیدا کنند به این دلیل که هنوز آنالیز یا فیلتر سازی نشده اند تا به اطلاعات تبدیل بشوند.

تا این بخش از مطلب متوجه این موضوع شدیم که هر روز و هر ساعت دقیقه و ثانیه این ایستگاه های مترو که دارای یک مقصد نهایی هستند به دنبال داده هایی از طرف کاربران و همینطور سایت ها و اپلیکیشن ها می باشند تا با تمیز سازی و اضافه کردن تجربیات خودشان بر اساس الگوریتم های بسیار هوشمند اطلاعات را بسازند تا از آن سود ببرند.

موتورهای جستجو چطور کار می کنند ؟

 

 

از نظر یک کاربر خیلی از موارد حریم شخصی با امضای خودش در حال نقض شدن هست به صورت قانونی و شاید برخی مواقع برای برخی از کاربران نیز وحشت ناک باشد ولی اگر از دید یک سئو کار یا یک فردی که به دنبال دیده شدن هست و می خواهد کسب کار خودش را به صحنه ای پر از تماشاگر و خریدار تبدیل کند بسیار مهم و همینطور حیاطی می باشد.

الگوریتم های گوگل و دیگر جستجوگر ها تا حدود ۷۰ الی ۹۰ درصد ترافیک بر اساس شرایط وب سایت یا اپلیکیشن تامین می کنند پس برای خود این ربات ها نیز بسیار مهم هست تا یک نتیجه خوب را به کاربران خودشان نمایش بدهند .

برای درک بهتر روش فعالیت جستجوگر ها موارد سنتی را در ادامه مطلب تشریح می کنیم.


 

Crawling Indexing : کروال کردن و ایندکس کردن در جستجوگر ها :

 

ربات ها بر اساس معرفی شدن به یک صفحه در حال خزش هستند . این معرفی نامه ها به چندین طریق انجام می گردد.

از جمله مواردی که می توان به آن اشاره کرد لینک شدن در دیگر سایت های معروف و درخور چک شدن از طرف گوگل یا با ارجاع خبر از طرف مدیر وب سایت به این جستجوگر ها می باشد . ( چگونگی ارجاع فنی و همینطور موارد مربوط به برنامه نویسی موضوع بحث ما نیست )

جستجوگر ها با شاخص گذاری ها و همینطور خزش در ملیارد ها صفحه به یک بازار بزرگ از اطلاعات می رسند که با فیلتر های خیلی قوی تمیز سازی شده اند . هر صفحه شاید جوابی باشد به ۱۰۰ ها سوال پس این ربات ها بر اساس نیازشان از بخش بخش سایت اسناد جمع آوری می کنند .

 


 

Providing answers ماشین های پاسخگو

 

اگر شما یک کاربر عادی می باشد وقتی به یکی از بزرگترین جستجوگر ها مراجعه می کنید و با زدن یک جمله یا یک کلمه در فیلد جستجو از ان می خواهید تا در ملیارد ها ها صفحه و اسناد برای شما بگردد و بعد از آن

۱. چیزی که می خواهید را در کمترین زمان بیاورد
۲. بر اساس اولویت کیفیت و نزدیک بودن به خواسته شما درجه بندی کند

با جمله های بالا بازم می شود به این نتیجه رسید که برای نشان دادن این مباحث که ظاهر ساده ولی بسیار سخت که در چندین سال به این درجه رسیدن ارتباط و همینطور اهمیت بسیار مهم هست.

جستجوگر ها و همینطور وب سایت های دسته بندی کننده اطلاعاتی در پاسخگویی به درخواست های کاربران در روز های اول فعالیت خودشان با رنج های بسیار زیادی در زمینه محدود بودن به کلمات و … رنج می برند ولی براساس تلاش های مهندسین و برنامه نویسان این درجه به جایی رسیده هست که با حرکت در یک خیابان جستجوگر می تواند پیش بینی کند که شما چقدر از خانه دور شدید آیا نیاز به رستوران دارید یا یک هتل برای اقامت . ( این بخشی مهم در زمینه ارتباط هست پس نیاز شما باید پیش بینی شود )

حالا نوبت به اهمیت می رسد ولی چطور این اهمیت ها محاسبه می کنند.

شهرت و همینطور اهمیت یک سری موارد دستی نیستد که چند مهندس بشینند و بر اساس سلیقه خودشان تمام آن ها را مرتب کنند . تمام اهمیت های محاسبه شده بر اساس الگورتیم ها و اولیت و همینطور رضایت کاربری می باشد.

فاکتور های محاسباتی اکثرا در انحصار گروه های فعالیت کننده هستند ولی خیلی از موارد که بیشتر از اینکه دانش باشد یک هنر هستند در نشریات و همینطور مقالات گنجانده می شوند و یکی از موارد دست یابی به آن ها آزمون خطا کردن به همراه آنالیر دقیق میدانی از تمام فعالیت ها و رفتار های یک سایت و کاربران آن می باشد که در ادامه بیشتر به آن می پردازیم.


شاید با مطالعه سئو و بهینه سازی سایت چیست ؟ به مثبت بودن این فرایند در پروسه فناوری اطلاعات دست پیدا کردید و قانع شدید که وقتی ۷۰ الی ۹۰ درصد ترافیک وب سایت ها از جستجوگر ها هست و مابقی بر اساس تبلیغات می باشد , پس باید کامل به ان اعتماد کرد .

 

 

گوگل و دیگر وب سایت های فعالیت کننده همیشه برای تصحیح این مشکلات به روز رسانی های زیادی را منتشر می کنند ولی بازم کسب کار ها همیشه در خطر هستند برخی از خطر ها از جانب مدیران فنی یا افرادی که در حال سئو کردن وب سایت می باشد اتفاق می افتد و وجود دارد مثل اعمال حقه برای بالا رفتن سایت در جستجوگر ها که به اصطلاح به آن cloaking می گویند و مورد دیگر هم که خارج از وب سایت شما بر شما اعمال می شود .

نکته : جای نگرانی وجود دارد ولی مراحل جلوگیری نیز برای ان ها وجود دارد و کاربردی می باشد.


 

اطلاعات سئو یا بازاریابی ؟

 

در طی ۱۷ سال فعالیت شگفت انگیر جستجوگر ها مفهوم های زیادی به بازار های الکترونیکی اضافه شده است از جمله سئو که زیر مجموعه های بزرگی مثل بازاریابی محتوا و … را دارد پس نمی توان دیگر به این مورد اشاره کرد که شما فقط نیاز به تبلیغات یا ایجاد یک حراجی دارید . اگر هم داشته باشید بدون دیده نشدن پس فایده ای ندارد . سئو مشتق شده از چندین علم در زمینه مدیریت مهندسی و حتی پزشکی می باشد .


 

از نظر فنی جستجوگر ها چطور وب سایت ها را بررسی می کنند

 

خیلی از موارد را در همین مطلب توضیح دادیم ولی امروزه روند فعالیت ها به چندین شاخه دیگر نیز تقسیم بندی شده است . یکی از بهترین مکان ها برای معرفی سایت اپلیکیشن به جستجوگر ها استفاده از ابزار های وب مستر تولز می باشد .

این ابزار ها در سایت خود جستجوگر ها می باشد که اطلاعات خوبی در مورد روش جستجو و درصد کاربران و … می دهد . این وب سایت ها از شما درخواست نقشه سایت می کنند ( مدیریت سایت یا کسب کار ) و اگر بخواهیم نقشه سایت را تعریف کنیم باید به این مورد اشاره کنیم که هر مطلبی یا … در سایت خودتان می گزارید این ابزار ها که به عنوان نقشه سایت معرفی شده اند در کمترین زمان به جستجوگر ها درخواست بررسی از مطلب مذکور یا ارسال شده را می دهند.


مطالب ویژه ترانگل

کامپوننت آسان پرداخت جوملا محصول رایگان

دسته بندی جوملا

کامپوننت آسان پرداخت جوملا

کامپوننت آسان پرداخت جوملا به صورت کد باز و سازگاری کامل برای جوملا 3 بهینه سازی شده برای انتقال به جوملا 4 دارای درگاه های پرداخت زرین پال و بانک های عضو شتاب
شهریار توکلی طراحی سایت و برنامه نویسی اپلیکیشن موبایل شهریار توکلی
آموزش زبان برنامه نویسی الکسیر (elixir) محصول رایگان

دسته بندی برنامه نویسی

آموزش زبان برنامه نویسی الکسیر (elixir)

آموزش رایگان زبان برنامه نویسی الکسیر به صورت ویدیویی و پروژه محور دارای پشتیبانی کامل در انجمن وب سایت ترانگل و همینطور اشتراک نمونه پروژه های انجام شده
شهریار توکلی طراحی سایت و برنامه نویسی اپلیکیشن موبایل شهریار توکلی
آموزش طراحی قالب جوملا 4 و جوملا 3 محصول رایگان

دسته بندی جوملا

آموزش طراحی قالب جوملا 4 و جوملا 3

در این آموزش به وسیله فریم ورک های قدرتمند طراحی قالب جوملا این امکان را دارید قالب های اختصاصی و ریسپانسیو برای جوملا ایجاد کنید.
شهریار توکلی طراحی سایت و برنامه نویسی اپلیکیشن موبایل شهریار توکلی