دسته بندی سئو و بهینه سازی | - 18 آبان 1397

ماهیت پروژه فناوری اطلاعات و تاثیر آن در بهینه سازی و سئو تجارت الکترونیک

شهریار توکلی طراحی سایت و برنامه نویسی اپلیکیشن موبایل
شهریار توکلی

هزاران متد و ابزار برای بررسی و پیشبینی شروع یک پروژه برای مدیران ارائه شده است ولی باز هم شکست در پروژه های فناوری اطلاعات بسیار زیاد هست . البته یکی از بزرگترین دلایل این موضوع سرعت بالای پیشرفت و همینطور رقابت در این بخش می باشد . تجارت الکترونیک را در یک پروسه نمایش فرض کنید .

تمام هنرمندان برای مسابقه ای به این صحنه اماده اند و هر کدام می توانند هر وقت که می خواهند با منابع و علم بیشتر دوباره در مسابقه شرکت کنند و ضعف های خود را بهبود ببخشند خوب با این فرضیات دیگر حتی افراد پخته و بزرگ هم احساس خطر می کنند و امکان کنار رفتن آن ها وجود دارد چون اطلاعات همیشه در جریان هست و به روز رسانی این افراد با اطلاعات روز کاری بسیار دشواری هست .

 

ماهیت پروژه فناوری اطلاعات و تاثیر آن در بهینه سازی و سئو تجارت الکترونیک

 

 

هر روز کسب کار های کوچیکی شروع می شوند با یک هدف آن هم کسب درامد و ایجاد چالش در بازار ولی تعداد کسب کار های از بین رفته در حال پیشی گرفتن از شروع کننده ها و تازه وارد ها می باشد .

متاسفانه این زمانی شروع می شود که یک فرد نه از نظر برنامه نویسی ( مثل طراحی سایت ) نه از نظر سئو و بهینه سازی و هزینه های آن ها هیچ تمرکزی ندارد و بدون اطلاعات فقط می خواهد به آن کسب کار خود برسد .

 

 

در این مطلب ما به موارد زیر اشاره خواهیم داشت و هر کدام از ان ها را به عنوان یک ماهیت پروژه تعریف می کنیم و توضیح می دهیم :

۱. بحران نرم افزاری و نگرش موجود در مدیریت پروژه فناوری اطلاعات
۲. رویکرد های اجتماعی - فنی و مدیریت پروژه
۳. نقش پروژه فناوری اطلاعات بر سازمان (یا گروه ها)
۴. تاثیرگذاری علایق افراد ذینفع در پروژه ۵. چرخه حیات پروژه


قبل از ادمه محتوا باید به این نکته اشاره کنم که بخش بخش یک پروژه فناوری اطلاعات به علت متصل بودن به سئو و بهینه سازی کسب کار در اینترنت نیاز هست توضیح داده شود به همین علت کلیه دیدگاه های ما در این سری مطالب از فصل های گذشته تا آخرین فصل از دیدگاه یک سئو کار مورد بررسی قرار می گیرد.


 

اما پروژه فناوری اطلاعات چیست ؟

 

در حقیقت سرمایه گذاری های سازمانی ( شرکت های بزرگ و کوچک ) برای پیدا کردن راهکار های مبتنی بر شبکه که بهینه سازی چشم گیری در هزینه و همینطور صرف منابع داشته باشد تعریف می گردد. وقتی صحب در صرف منابع می رسد و همینطور بهینه سازی دقیقا جایگاه سئو دوباره مطرح می گردد .


 

بحران نرم افزاری و نگرش موجود در مدیریت پروژه فناوری اطلاعات

 

لازمه منتشر کردن یک ایده یا دیده شدن در اینترنت تا حدود بالایی داشتن یک وب سایت کامل و حرفه ای می باشد که علاوه بر اینکه دارای شرایط خوب در زمینه بهینه سازی و سئو هست به سمتی هدایت شود تا بتواند نیاز های کسب کار ها را نیز براورده سازد از جمله نمایش ترافیک و سیستم های کنترل و مدیریتی .

خیلی از کسب کار های کوچک در شروع پروژه به سمت یک برنامه نویس می روند و هزینه زیادی نیز برخی مواقع برای نرم افزار و اپلیکیشن روی وب خودشان می کنند ولی بخاطر نبود دید مناسب و همینطور بحران در زمینه نگرش های نرم افزاری در بین برنامه نویسان و همیطور کارفرمایان و خریداران نرم افزار باعث می گردد بعد از هزینه چند ملیونی به جایگاه اول برگردند و هیچ چیزی در دست مدیران برای معرفی و همینطور شروع قوی نباشد.

برای مثال و درک بهتر این موضوع :

در سال ۱۳۹۴ با تماس یکی از مدیران سایت ها وارد یک پروژه فروشگاهی شدیم . این فروشگاه که بر بستر وب بود نیاز به این می برد که جایگاهی در کنار فروشگاه هایی مثل دیجی کالا و … داشته باشد . به همین دلیل هیزینه زیادی برای نرم افزار خود صرف کردند . مدیران سایت و شریکان این کسب کار بعد از مدتی که هیچ فروشی درخور هزینه های خودشان نیافتند وارد بازار شده و دوباره دنبال فردی جدید برای بهینه سازی وب سایت خودشان می گشتند که یکی از این افراد تیم ترانگل بود . بعد از ورود این تیم به این پروژه با مشکلات زیر روبه رو شدند:


۱. به علت دید متفاوت برنامه نویس نسبت به یک فروشگاه روند خرید بسیار طولانی و گیج کننده بود
۲. با ایکه سیستم دارای امکانات زیادی بود ولی متسفانه دارای شرایط بسیار بد در زمینه سئو بود که باعث می شد جستجوگر ها نتوانند وارد سایت بشوند و به راحتی مطالب سایت را ثبت کنند .
۳. بخاطر سیاست های گروه قبلی ( گروه برنامه نویسی ) تمامی سورس ها کد شده و دسترسی به آن ها امکان پذیر نبود .
۴. به علت نبود یک دیزاینر خوب در گروه برنامه نویسی نه از نظر رابط کاربری نه از نظر رابط کاربری برای سئو و چگالی صفحه سایتی بسیار زشت درست شده بود


این چهار نکته و مشکل بسیار در وب سایت مشاهده می شد که به آن اشاره کردیم ولی خیلی از مشکلات دیگر که در این وب سایت وجود داشت که قابل بیان کردن نیست و از هدف این مطلب خارج می باشد.


حال اگر از دیدگاه یک سئو کار این پروژه را بررسی کنیم :

این وب سایت هیچ ارزشی نداشت و تمام هزینه های بسیار کلانی که انجام شد در سطل زباله انداخته شد. چون نه این سایت می توانست اعتماد کاربر و جستجوگر را جذب کند نه می تواند به ربات های گوگل و دیگر سایت ها بفهماند که این مطالب اهمیت دارند . این ضعف ها باعث شد حتی با تبلیغات چند ملیونی باز هم فروشی مناسب پیدا نکنند .
در این بین استراتژی های خود مدیران سایت هم باعث این مشکلات شد . تمامی افراد به صورت ۱۰۰ درصدی فقط تمایل به فروش داشتند تا جذب اطلاعات همین موضوع باعث شد هیچ ابزار مدیریتی و همینطور جمع آوری کننده داده ها در وب سایت ایجاد و فعال نگردد. همین موضوع بسیار مهم باعث می شد که هیچ وقت مدیران یک آنالیز درستی از رفتار کاربران خودشان نداشته باشند .

 

فکر می کنم تا اینجا درک بسیار زیادی نسبت به ارزش سئو پیدا کردید که هر مورد نرم افزار و همینطور مدیریتی در آخر باز هم به سئو مرتبط می شود چون یک کسب کار نیاز به دیده شدن دارد .


 

رویکرد های اجتماعی - فنی و مدیریت پروژه

 

ساخت برند و همینطور تبلیغات مناسب برای یک محصول و یک کسب کار همیشه در جایگاه بسیار مهمی از هر پورسه کاری و عملیاتی بوده است . نظر خیلی از سئو کاران بر این هست که برند سازی یکی از زیر مجموعه های بزرگ سئو می باشد و برخی ها هم این مورد را موازی و تکمیل کننده سئو می دانند .

بر اساس توضیحات بالا پس ما به هر دو مورد به صورت مناسب نیاز داریم ولی بر اساس اشتباه خیلی از مدیران سایت ها و کسب کار ها این عوامل بعد از پروژه یا حتی بعد از چندین ماه عمر پروژه شروع می کنند .

باید در همینجا یک نکته ای را متذکر شوم که تمام عوامل تبلیغات سئو و ماهیت های نرم افزار از دید برنامه نویسی قبل از ساخت پروژه شکل می گیرند حتی قبل از برنامه ریزی برای شروع کار .

البته لازم به ذکر هست که این مشکل معمولا در کشور ما بیشتر می باشد . به چندین دلیل که ادامه این مطلب ذکر می کنم ولی قبل از ان به مثال زیر توجه کنید :


شما در شهری کوچک ساکن هستید و یک صبح به وسط شهر می آیید و می بینید یک بنر بزرگ در وسط شهر آویزان شده است که قرار هست به عنوان مثال ۳ ماه دیگر پروژه ای در این مکان شروع گردد و قرار هست یک سال بعدش تمام شود و مهندسین و … نیز معرفی می شوند . این مورد بعد از مدتی که پروژه شروع شد جلوه اجتماعی می گیرد و تبدیل به برند می شود . خیلی از پروژه ها حتی وسط زمان مشخص شده کاری خودشان باز هم تبلیغات می کنند و به روند پیشرفت پروژه و امکانات و منابع اضافه شده صحبت می کنند .


دقیقا پروژه های فناوری اطلاعات نیز باید چنین روندی را از نظر بهینه سازی و سئو طی کنند ولی با شرایطی که واقعا مورد نیاز هست . متاسفانه یا برخی مواقع باید بگوییم به علت نبود دانش و شروع نکردن قبل از ایجاد و ساخت پروژه باعث شده است برنامه نویسان و شرکت ها به سمت پلن های اجتماعی و تبلیغاتی قبل از ایجاد پروژه نروند و افرادی هم که می روند باعث بدتر شدن وضعیت می شوند حتی در آینده دامنه و آدرس سایت یا کسب کار تاثیر منفی می می گذارد.

برای درک بهتر این پروسه به موارد زیر توجه کنید :

۱. ریپورتاژ ارسال مقاله قبل از شروع وب سایت اصلی در دیگر مجلات و وب سایت ها
۲. خرید و جمع آوری اطلاعات دسته بندی شده برای شروع پروژه
۳.شروع فعالیت ها در شبکه های اجتماعی و جمع کردن دنبال کنندگان زیاد
۴. ایجاد همایش ها و سمینار ها برای جمع آوری افراد محلی
۵. ساخت خبرنامه و جذب کاربر از سایت های بزرگ یا ایمیل مارکتینگ و ….

 

 

برای جمع بندی این بخش باید به این موضوع اشاره کنم که شبکه های اجتماعی یکی از بهترین و قدرتمند ترین ابزار هایی هستند که می توانند ریسیک شروع تبلیغات قبل از ایجاد پروژه را به پوشش بدهند و از خطر آن کم کنند . به علت نبود منابع مناسب در زمینه تست و آزمون خطا در زمینه شروع پلن های اجتماعی قبل از انجام پروژه خیلی از برنامه نویسان و شرکت ها از خیر این ویژگی مهم می گذرند. ( گزینه چهار و پنج مراحل تبلیغات و همینطور برند سازی را به عنوان پیش نیاز نیاز داردبه همین علت در این مطلب ذکر نمی گردد )


 

نقش پروژه فناوری اطلاعات بر سازمان (یا گروه ها) از دید محلی سازی کسب کار

 

هر پروژه ای برای به دست آوردن هدفی شروع می گردد و پشت آن مطمئنا برای موفقیت یک برنامه ای باید باشد. اما اگر پروژه به صورت بد تعریف گردد و روند پیشرفت در آن نیز دارای مشکلات ریز و درشت باشد , خوب مشخص هست که به جایی نمی رسد. به عنوان مثال خیلی از پروژه ها وقتی به واسطه اینترنت شروع به کسب درامد می کنند اصلا نمی دانند که هدف اصلی برای چه بوده است ؟ و چه فایده ای برای گروه یا سازمان آن داشته است . یکی از مواردی که در این مبحث می گنجد که به آن اشاره بکنیم محلی سازی کسب کار می باشد .

سازمان ها در زمانی که وارد یک پروسه فناوری اطلاعات می شوند یادشان می روند که این پروژه فناوری اطلاعات برای چه موقعیت زمانی و مکانی می باشد و اصلا نقش آن چیست و در همین زمان هست که آن ها شروع به هزینه هایی می کنند برای بالا امدن در جستجوگر ها به عنوان مثال گوگل . در اینجا ترافیکی که نسیبشان می شود ترافیک سربار می باشد و هیچ فایده ای از نظر یک سئو کار ندارد .

برای اینکه درک این موضوع راحت تر شود . شما فکر کنید یک فروشنده مواد غذایی محلی هستید که زود فاسد می شود و اگر کسی درخواست کند شاید به دو شهر آن طرف تر بتوانید ارسال کنید و بیشتر از آن امکان ندارد در اینجا شما نیاز به این دارید که نقش پروژه فناوری اطلاعات بهینه سازی در شناسایی و کسب کار شما در اطراف محل زندگی شما باشد نه یک فردی که در استان دیگری هست با شما ارتباط برقرار کند. پس همیشه نیاز به هزینه کردن و امادن در رتبه های اول در جستجوگر ها نیست بلکه شما بای از نظر مکانی رتبه اول را داشته باشید و راه های ارتباط با این ربات ها نیز بسیار زیاد هست و همینطور این ربات ها اسنادی را برای مدیران و برنامه نویسان ارائه کرده اند که باعث می شود بهتر بتوانید وب سایت های خودتان را پویا سازی کنید تا فقط به افرادی که نیاز دارید در وب سایت شما مورد پوشش قرار بگیرند.


 

تاثیرگذاری علایق افراد ذینفع در پروژه

 

همانطور که از تیتر این موضوع مشخص هست و نیاز به توضیح بیشتر نیست متاسفانه علایق افراد به صورت مثال در وب سایت های دولتی یا سازمانی همیشه باعث شده است که یک بهینه سازی بسیار ابتدایی هم در این وب سایت ها شکل نگیرد و همیشه در بدترین شرایط ممکن قرار بگیرند . به عنوان مثال اکثر وب سایت های سازمانی به دنبال طرحی بسیار قدیمی هستند و همین موضوع باعث می شود وب سایت های ان ها از نظر رابط کاربری و حتی دوستانه بودن با جستجوگر ها در شرایط بدی قرار بگیرد. اکثر وب سایت های فعلی که در سازمان ها مورد استفاده قرار می گیرند برای موبایل ها و تپلت ها شرایط ناسازگاری دارند و خودش باعث می شود نمی یاز ترافیک این وب سایت ها از بین برود . این مثال کوچکی بود برای تاثیرگذاری علایق افراد ذینفع در پروژه های فناوری اطلاعات و تجارت الکترونیک.


 

چرخه حیات پروژه از جنبه سئو

اگر فصل اول یعنی ( سئو و بهینه سازی سایت چیست ؟ ) را مطالعه کرده باشید متوجه این موضوع خواهید شد که سئو یک عامل تثبیت کننده وب سایت می باشد و مورد یا ابزاری نیست که فقط یک بار به آن نیاز داشته باشید .تمامی کسب کار ها باید هر روز به این مورد بپردازند و همیشه با کوچیک ترین تغییرات و به روز رسانی ها همسان شوند که باز هم متاسفانه در کسب کار ها یا اصلا از آن استفاده نمی شود یا وقتی استفاده می شود و به موفقیت می رسند این عامل به صورت یک جا قطع می شود .

به اصطلاح وقتی روند پیشرفت یک وب سایت به صورت شتری در می آید تحلیل از این روخداد یعنی اینکه جستجوگر ها و کاربران نسبت به کسب کار شما علاقه مندی کمتری پیدا کرده اند و این روند در زمان ها و مکان های متفاوت تغییر می کند .


 

جمع بندی کلی این فصل :

 

در این مطلب سعی شده است به مدیران این هشدار داده شود که بدانند ( موتورهای جستجو چطور کار می کنند ؟ ) و همینطور بدانند که سئو به تمام تصمیمات آن ها در هر زمینه ای متصل هست و نمی توان این مبحث بزرگ را درنظر نگرفت حتی وب سایت های بزرگ که از قبل زمان و شروع به موقع در جایگاه مناسبی قرار دارند . یک روزی شرکت اپل فقط محصولات خود را قرار می داد ولی امروزه برای هر موزیکی که در مجموعه وب سایت های زیر مجموعه آن ارسال می شود تولید محتوا می کند . وقتی چنین شرکت بزرگی همیشه به دنبال بهینه سازی بیشتر و سازگار تر و به روز تر می باشد پس هشداری هست برای کسب کار هایی که هنوز در جایگاه سنتی قرار گرفته اند و هدفی برای تغییر ندارند .


مطالب ویژه ترانگل

کامپوننت آسان پرداخت جوملا محصول رایگان

دسته بندی جوملا

کامپوننت آسان پرداخت جوملا

کامپوننت آسان پرداخت جوملا به صورت کد باز و سازگاری کامل برای جوملا 3 بهینه سازی شده برای انتقال به جوملا 4 دارای درگاه های پرداخت زرین پال و بانک های عضو شتاب
شهریار توکلی طراحی سایت و برنامه نویسی اپلیکیشن موبایل شهریار توکلی
آموزش زبان برنامه نویسی الکسیر (elixir) محصول رایگان

دسته بندی برنامه نویسی

آموزش زبان برنامه نویسی الکسیر (elixir)

آموزش رایگان زبان برنامه نویسی الکسیر به صورت ویدیویی و پروژه محور دارای پشتیبانی کامل در انجمن وب سایت ترانگل و همینطور اشتراک نمونه پروژه های انجام شده
شهریار توکلی طراحی سایت و برنامه نویسی اپلیکیشن موبایل شهریار توکلی
آموزش طراحی قالب جوملا 4 و جوملا 3 محصول رایگان

دسته بندی جوملا

آموزش طراحی قالب جوملا 4 و جوملا 3

در این آموزش به وسیله فریم ورک های قدرتمند طراحی قالب جوملا این امکان را دارید قالب های اختصاصی و ریسپانسیو برای جوملا ایجاد کنید.
شهریار توکلی طراحی سایت و برنامه نویسی اپلیکیشن موبایل شهریار توکلی