دسته بندی سئو و بهینه سازی | - 18 آبان 1397

محلی سازی کسب کار آنلاین ( Local SEO - Local Business )

شهریار توکلی طراحی سایت و برنامه نویسی اپلیکیشن موبایل
شهریار توکلی

اگر در اینترنت جستجو کنید متوجه این موضوع خواهید شد که اکثر وب سایت های قوی ایرانی برای کسب کار های کوچیک در چند سال اخیر درست شده است . همین موضوع به این نکته اشاره می کند که مدیران کسب کار ها خودشان را نیازمند به سایت یا اپلیکیشن یا هر ابزار مربوط به تجارت الکترونیک نمی دیدند.

با تغییراتی که در سه سال اخیر در جستجوگر ها پیش آماده است خیلی از این کسب کار ها به دنبال طراحی یک وب سایت رفته اند ( البته قدم اول ) که از این دسته افراد برخی هزینه مناسب و برخی نیز هزینه بسیار کم و کفیت پایین نمودند و از هر دو گروه برخی ها دارای خروجی شدند و برخی ها هم نیز شکست خورده و در گورستان جستجوگر ها دفن شده اند.

در این بازه که رقابت برای سئو و بهینه سازی هر روز بیشتر و بیشتر می گردد تعاریف جدیدی نیز به واسطه اینترنت به کسب کار ها اضافه می گردد به عنوان مثال Local Business یا همان بازاریابی محلی که امروزه بخش بزرگی از جستجوی کاربران را پوشش داده است و تعریف جدیدی نیز از سئو مطرح کرده است به نام Local seo یا همین سئو محلی.

محلی سازی کسب کار آنلاین ( Local SEO - Local Business )

 


 

بازاریابی محلی و سئو محلی


در مطلب و سر فصل سئو و بهینه سازی سایت چیست ؟ بخشی از توضیحات داده شده در مورد چگونگی جمع آوری اطلاعات از کاربران می باشد. همین اطلاعات جمع آوری شده دلیل وجود آمادن جستجوی محلی شده اند .

جستجوی محلی یعنی هر تراکنشی که باعث شود شما با یک کسب کار یا یک نیاز محلی بر اساس موقعیت مکانی آشنا شوید و برسید را جستجوی محلی می گویند. حال این نیاز تبدیل به بازار فروش شود در حقیقت شما به واسطه بازاریابی محلی به یک فروشگاه به صورت مثال رسیده اید که نزدیک ترین فروشگاه بر اساس نیاز شما در موقعیت مکانی شما می باشد.

در همین بازه سئو محلی نیز تعریف می گردد. همانطور که از متن بالا مشخص هست اگر سئو کار وب سایت شما را جوری سئو کند که شما بتوانید در اولین نتایج بر اساس موقعیت مکانی به کاربر در گوگل و دیگر جستجوگر ها نمایش داده شوید یعنی شما سئو محلی شده اید .


 

اما چرا سئو یا بازاریابی محلی درسته شده است ؟


جواب دادن به این سوال خیلی هم ساده نیست . ولی به صورت ساده می توان گفت : خیلی از کسب کار های سنتی در مرور زمان مدرن شده اند ولی هنوز که هنوزه فقط می توانند به یک موقعیت محدود مکانی خدمات بدهند و همینطور به نظر شخصی من اشباه شدن جستجوی های زیاد در صفحات اول جستجوگر ها بود که اصلا نیاز کاربران را براورده نمی کرد .

از جمله دلایل دیگه ای هم که می شود به آن اشاره کرد , جمع آوری اطلاعات کافی برای ساخت الگورتیم های جدید جستجو می باشد .

به عنوان مثال گوگل در این ۱۰ الی ۱۲ سال فعالیت تا قبل از بازاریابی محلی خیلی از اطلاعات کاربران را به صورت قانونی یا غیر قانونی بخاطر خلع قوانین جمع آوری کرده است . از جمله :

۱. سن کاربر
۲. علاقه مندی کاربر
۳. مکان کاربر
۴. موقعیت زمانی کاربر
۵. شغل کاربر
۶. جریان ارسال و دریافت فایل های چند رسانه ای ( مشخص شدن مسافرت ها و … )

 

برای اطلاعات بیشتر به مطالب ( مشتریان شما چطور با موتور های جستجو ارتباط برقرار می کنند؟ ) مراجعه کنید .

 

و خیلی از اطلاعات دیگر . خوب با داشتن این همه اطلاعات مطمئن باشید این شرکت ها به سمت بهینه سازی ربات های خود خواهند رفت تا تلاشی بکنند برای رضایت مندی کاربرانشان از جستجو های حاصل شده .

یک فردی که دارای دندان درد می باشد هیچ وقت به یک استان دیگری نمی رد تا مشکل خودش را حل کند یا یک مغازه فلافل فروشی هیچ وقت از یک شهر به شهر دیگر ساندویچ های خودش را ارسال نمی کند.

 

 


 

جستجوی محلی برای تمام کسب کار ها باید انجام گیرد ؟

این سوالی هست که شاید در ذهن شما آماده باشد و تا حدودی نیز خودتان جواب آن را می دانید . جواب در این موقعیت زمانی فعلی تا سال ۲۰۱۶ خیر هست . به عنوان مثال وب سایت کوچکی با برند "ترانگل" تازه شروع به کار کرده است و در دو زبان فارسی و انگلیسی در حال فعالیت می باشد . خدمات این شرکت و این کسب کار کوچک در ایران یا یک شهر نمی گنجد بلکه در چندین زبان در حال فعالیت می باشد . خوب با شرایط فروشی که این وب سایت دارد نیاز به سئو محلی نیست و زیاده روی در سئو محلی حتی باعث پسرفت این وب سایت می شود .

 


 

بازاریابی محلی را باید از کجا و چگونه شروع کنیم ؟ تاثیر آن در سئو و فروش بیشتر


در کشور ایران فروشگاه بزرگی به نام دی جی کالا وجود دارد این شرکت و فروشگاه آنلاین در زمینه فروش ابزار های آنلاین و …. بسیار قوی کار کرده است و بخاطر بزرگ بودن و زمان زیادی که در حال فعالیت می باشد کار یا رقابت برای خیلی از فروشگاه ها سطح یک شهر یا استاد حتی سخت کرده است . خدمات این شرکت بسیار بزرگ (البته با مشکلات زیاد ) در حال پوشش یک کشور می باشد . حالا شما یک محصولی مثل لپ تاب را در نظر بگیرید. برای خرید آن اولین کاری که یک کاربر می کند وارد گوگل شده و جستجو می کند بعد قیمت ها را می بیند و وارد خرید می شود در این بین شرکت مذکور بخاطر قیمت خوب و ارسال به موقع مشترک را جذب می کند و فروش تمام می شود اما در این بین در شهری که کاربر زندگی می کند فروشگاه های خوبی وجود دارد که حتی ۱۰۰ هزار تومان زیر مبلغ فروش شرکت مذکور همین لپ تاب رو با همان گارانتی ارائه می کنند حتی با وجود اینکه شرایط خاصی نیز می دهند ولی باز هم فروش خوبی ندارند راه حل چیست ؟

 

دقیقا همین زمان شروع کار سئو محلی و بازاریابی محلی می باشد تا این کسب کار ها دیده شوند و جستجوگر ها با اطلاعاتی که در وب جمع آوری کرده اند کاربر را اول به شرکت های محلی ارجاع می دهند بعد بر اساس اولیت برتری و نزدیکی و خیلی از پارامتر های دیگر به شرکت هایی مثل دی جی کالا .

 

از نظر فنی بازاریابی محلی و سئو محلی با موارد زیر شروع می گردد :

 

۱. ثبت وب سایت در نقشه های انلاین google business و place
۲. تبلیغات و بازنشر در گروه های محلی در شبکه های اجتماعی
۳. پویا سازی وب سایت بر اساس scheam.org
۴. تبلیغات هوشمند آنلاین بر اساس موقعیت مکانی و ip مکانی
۵. وارد شدن به کلمات مربوط به مکان هدف
۶. تبلیغات در خبرگذاری ها محلی و بازنشر مطالب در همین سایت ها
۷. بازاریابی فیزیکی با معرفی بخش آنلاین

و دیگر موارد که دارای اولویت کمتری نسبت به ۷ مورد بالا دارند .

 


 

دیگر ویژگی های بازاریابی و سئو محلی :


شاید تا اینجای مطلب فکر می کردید که تمامی این موارد فقط به نمایش با اولیت بالا و کیفیت بهتر جستجو های کمک می کند ؟ جواب خیر هست و همینطور باید این خبر خوب را به شما بدهم جستجوگر ها درست است که اطلاعات شما را حتی برخی مواقع بدون اطلاع شما برداشت کرده اند ولی همان اطلاعات از نگاهی دیگر باعث شده است که حتی شما بتوانید به موارد دیگری مثل :

۱. ساعت و زمان باز و بسته بودن فروشگاه یا هر کسب کار محلی
۲. دریافت نظرات کاربران
۳. موقعیت ویژه بر اساس مکان جستجوکننده
۴. دریافت بازخورد از کاربران
۵. اجرا و اطلاع رسانی سمینار ها و همایش های آنلاین
۶. فروش محصولات ویژه
۷. درج کردن قیمت و …. هر محصول در صفحه جستجو

و خیلی از موارد دیگر که فقط منجر به قدرت بیشتر کسب کار می گردد.

 

جمع بندی:

ما در ادامه مطالب خودمان در فصل های بعدی حتما به سمت تحلیلی برخی از مشتریان در بازار واقعی می رویم و اطلاعات بیشتری را از روند پیشرفت آن ها نیز ارائه می کنیم .

تا اینجا مطلب باید به این نکته پی برده باشید که دیگر نمی توانید بدون جستجوی محلی در صورت کوچک بودن کسب کار و همینطور مخصوص یک مکان خاص باشید به همین سادگی کار کنید .

اگر از سئو محلی به خوبی استفاده گردد باعث پیشرفت بسیار زیاد در کسب کار می گردد.


مطالب ویژه ترانگل

کامپوننت آسان پرداخت جوملا محصول رایگان

دسته بندی جوملا

کامپوننت آسان پرداخت جوملا

کامپوننت آسان پرداخت جوملا به صورت کد باز و سازگاری کامل برای جوملا 3 بهینه سازی شده برای انتقال به جوملا 4 دارای درگاه های پرداخت زرین پال و بانک های عضو شتاب
شهریار توکلی طراحی سایت و برنامه نویسی اپلیکیشن موبایل شهریار توکلی
آموزش زبان برنامه نویسی الکسیر (elixir) محصول رایگان

دسته بندی برنامه نویسی

آموزش زبان برنامه نویسی الکسیر (elixir)

آموزش رایگان زبان برنامه نویسی الکسیر به صورت ویدیویی و پروژه محور دارای پشتیبانی کامل در انجمن وب سایت ترانگل و همینطور اشتراک نمونه پروژه های انجام شده
شهریار توکلی طراحی سایت و برنامه نویسی اپلیکیشن موبایل شهریار توکلی
آموزش طراحی قالب جوملا 4 و جوملا 3 محصول رایگان

دسته بندی جوملا

آموزش طراحی قالب جوملا 4 و جوملا 3

در این آموزش به وسیله فریم ورک های قدرتمند طراحی قالب جوملا این امکان را دارید قالب های اختصاصی و ریسپانسیو برای جوملا ایجاد کنید.
شهریار توکلی طراحی سایت و برنامه نویسی اپلیکیشن موبایل شهریار توکلی